Blödning till följd av för hög dos läkemedel, SU 2016-04674

2017-08-03

En patient vårdas på grund av tumörsjukdom. Patienten utvecklar proppar i lungorna och överföres för intensifierad övervakning och behandling till annan vårdavdelning.

I samband med flytten ordineras behandling med blodförtunnande läkemedel. Av misstag kommer den ordinerade dosen att bli dubbelt så hög som den rekommenderade, och avsedda dosen.

Sex dagar senare faller patienten och utredning visar bland annat lågt blodvärde till följd av en muskelblödning. Blödningen är med stor sannolikhet en konsekvens av den för höga läkemedelsdosen. Patienten behöver en tids intensivvård och återhämtar sig efter förlängd vårdtid.


Diarienummer: SU 2016-04674

Beslut från Inspektionen för vård och omsorg, 2017-08-17

Ärendet avslutas

Länk till beslut

uiqt|wBm%xxmlq|qwv5nwz5xi|qmv|izmvlmv5{}H%vozmoqwv5{mm%xxmlq|qwv5nwz5xi|qmv|izmvlmv5{}H%vozmoqwv5{muiqt|wB{iptozmv{si5}vq%vmz{q|m|{{r}sp}{m|H%vozmoqwv5{m{iptozmv{si5}vq%vmz{q|m|{{r}sp}{m|H%vozmoqwv5{m